דבר הפז"מניק:  


שמעתם את הפרסומת שרצה בגלי צה"ל עם הקריין שמסביר איזה משהו לא מובן עם 5 שנים? לא הבנתם עדיין מה ההבדל בין הפיקדון למענק? המפקדים שלכם עסוקים בהכל חוץ מלדבר איתכם על מה קורה אחרי שמשתחררים? באנו לעשות לכם סדר. רגע לפני שאתם מופתעים מהעובדה שהפיקדון לא מופיע לכם בחשבון הבנק, חשוב שתבינו את ההבדל בין פיקדון אישי (או בשמו המקובל - "הפיקדון הצבאי") לבין מענק השחרור.

מענק השחרור נכנס לחשבונכם האישי לכל היותר חודש לאחר השחרור מצה"ל. בוקר אחד פשוט תגלו שכספי המענק שלכם נכנסו ''לעובר ושב'' והם זמינים לשימושכם ללא כל הגבלה.

לעומת זאת, הפיקדון הצבאי הוא סכום העומד לרשותכם ומטרתו היא לסייע לכם להתחיל את החיים האזרחיים מיד אחרי השירות.

את הפיקדון הצבאי ניתן לממש במהלך חמש השנים שאחרי שחרורכם.
הפיקדון הצבאי מיועד לחמש מטרות מוגדרות בלבד:

 

  • לימודים, הכשרות, וקורסים מקצועיים
  • רישיון נהיגה
  • פתיחת עסק
  • חתונה
  • רכישת דירהכמה פיקדון מגיע לי?

חישוב מענק השחרור והפיקדון משתנה בכל שנת שחרור והוא מורכב ממשך חודשי השירות ומאופי השירות – חזית, תומך לחימה או עורף.
 


היכן נמצא הפיקדון?


הפיקדון האישי לא מועבר לחשבון הבנק האישי, אלא נעשה זמין עבורך רק לאחר מילוי טפסים ומתן האישורים של מוסד הלימודים בו תבחר ללמוד על חשבון הפיקדון הצבאי.

על מוסד הלימודים לקבל אישור מיוחד ממשרד הביטחון ומשרד הכלכלה (משרד התמ"ת לשעבר) עבור מסלול הלימודים הספציפי ממשרד הביטחון, כך שלא כל אחד יוכל למשוך את כספכם בקלות.

העברת הפיקדון מבוצעת ישירות בין כל אחד מסניפי בנק הפועלים או בנק לאומי אליהם תגיעו לבין מוסד הלימודים בו תרצו ללמוד. הפיקדון  יעבור רק ברגע שבו תבקשו להעביר את שכר הלימודים למוסד, ולאחר חתימתכם תוך הצגת תעודת זהות.


המדריך המלא כיצד מושכים את כספי הפיקדון ו-5 דברים שאסור לשכוח: לחצו כאן