דבר הפז"מניק

לקבל ציון טוב בפסיכומטרי זה לא עניין פשוט, מדובר באתגר שלמידת ההצלחה בו תהיה השפעה חשובה על תחילת האזרחות שלנו. למשל, אם נצליח להתקבל ללימודים שאנחנו רוצים באוניברסיטה נהנה משכר לימוד נמוך בהרבה מזה שנצטרך אולי לשלם כדי ללמוד במכללה פרטית שבה ציוני הפסיכומטרי לא הכי חשובים, אם בכלל.

כולנו שמענו על הקלות לפסיכומטרי. בסופו של דבר הבחינה באה לחזות יכולת להתמודד עם לימודים אקדמיים וזה טבעי שכל המאובחנים כבעלי הפרעות קשב וריכוז, דיסלקציה, דיסקלקוליה וכו' יזכו להתמודד מול חבריהם באופן המשקף את יכולותיהם האמיתיות.

חשוב מאוד לדעת שבהחלט ייתכן שגם אתם זכאים להקלות בפסיכומטרי! אספנו בשבילכם מידע מועיל על איך תוכלו לבדוק זאת ולמה זה כל כך כדאי. 
למידע אודות קורס פסיכומטרי מותאם עם הקלות של מרכז זינוק לחצו כאן>   או השאירו פרטים בסוף המאמר

אובחנתי כבר בתיכון, האם מובטחות לי הקלות באופן אוטומטי גם בפסיכומטרי?

ממש לא! אלו שאובחנו בעבר עם הפרעת למידה כזו או אחרת כדי להבטיח תנאים מתאימים עבורם ללימודים, עשויים פתאום לגלות בהרשמה לבחינה פסיכומטרית, שתוקף האבחון שלהם פג!

במקרה כה חשוב לפנות אל מכון פסיכומטרי המתמחה גם בהשגת הקלות מול המרכז הארצי לפסיכומטרי. חייבים לפנות על ההתחלה כדי להבטיח שתנוצל כל אפשרות להשיג עבורכם את ההקלות המגיעות לכם. 


אם מעולם לא אובחנתי, שווה לי לנסות להגיש בקשה להקלות?

בהחלט שווה לבדוק את האופציה הזאת. רבים מתמודדים בהצלחה בעצמם עם הפרעות לימודים כאלה או אחרות בלי הקלות. הרבה בעלי הפרעות קשב וריכוז עשויים פשוט להסתגל לדפוסי לימוד המאפשרים להם להצליח, להעביר את הזמן בכיתה ואז להשלים חומר בשקט בבית וכו'.

גם אם סיימתם את הלימודים בתיכון בהצלחה, זה לא אומר שאין סיבה לדאוג שתקבלו הקלות שמגיעות לכם בבואכם להתמודד עם הבחינה הפסיכומטרית. זכרו, ההקלות תפקידן לאפשר תנאים שיבטיחו התמודדות הוגנת, תוכלו להשיג ציון גבוה יותר עם הקלות שמפצות על תנאים בבחינה שאינם רלוונטיים ללימודים עצמם.

בנוסף, לאף מעסיק בעתיד לא באמת אכפת אם היו לכם הקלות בפסיכומטרי.אילו הקלות ניתן לקבל בפסיכומטרי?

כאמור, הבחינה הפסיכומטרית נועדה לחזות יכולת להתמודד עם לימודים אקדמיים. כיום, ברור שישנם מי שצריכים תנאים מסוימים כדי ללמוד, ומן הסתם תנאים כאלו יהיו במהלך לימודיהם האקדמיים (כך למשל מי שסובל מדיסלקציה יוכל להקליט הרצאות, להקצות יותר זמן לקריאה, ללמוד עם חברים וכד').

כך יוצא שהחיים יאפשרו התמודדות עם ההפרעה ולכן כדי לחזות יכולת לימודים אמיתית חייבים להעניק הקלות (או "התאמות") במבחן הפסיכומטרי.

בין ההקלות אותן ניתן לקבל - הארכת זמן, בחינה מול מחשב (במקום על נייר), שימוש במחשבון, הקראה באנגלית, הקראה בעברית, ישיבה בכיתה מצומצמת (ולא באולם גדול), הפוגות בין פרקים ועוד.

בכל שנה מתקיימות בחינות פסיכומטריות בתנאים מותאמים, הן נערכות באפריל, יולי ודצמבר. כחלק מההכנה לבחינה אל תוותרו על בדיקת זכאותכם להקלות, גם אם אתם סבורים שהסיכוי נמוך פנו אל מכון המתמחה בהכנה לפסיכומטרי מותאם, שם יוכלו לאסוף מכם מידע רלוונטי, לבדוק אם אתם זכאים להקלה כזו או אחרת ולפעול על מנת שתוכלו להיבחן בתנאים אידיאליים עבורכם.